درباره ما

معرفی سازمان حج و زیارت

سازمان حج و زیارت یک «سازمان دولتی مستقل» و وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که مسیولیت اجرا و نظارت بر سفرهای زیارتی حج تمتع، عمره مفرده و زیارت عتبات عالیات عراق و سوریه را بر عهده دارد.

اهداف کلی سازمان :

سیاست‌گذاری، نظارت، هدایت و اداره امور حج و زیارت عتبات عالیات و برقراری ارتباط با کشورهای اسلامی و مجامع بین المللی اسلامی در امر حج و زیارت و شناساندن ماهیت و ابعاد مختلف حج به حجاج .

وظایف سازمان :

- اجرای کلیه دستورات و ارشادات مقام معظم رهبری .

- تهیه و تدوین برنامه‌های راهبردی، سیاست‌ها، خط‌ مشی‌ها و روش های اجرایی حج و زیارت جهت ارایه به شورای عالی حج و سایر مراجع ذیربط .

- اداره امور حج عمره و زیارت عتبات مقدس و اماکن متبرکه با استفاده از نیروی انسانی متدین و کارآزموده و بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های اطلاعات .

- انجام پژوهش و اطلاع‌رسانی پیرامون مسایل فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، رفاهی و سایر امور مربوط به حج و زیارت و نیز نظرسنجی از زایران و ارزشیابی و ارزیابی عملکرد سازمان‌ها، نهادها و بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی مشمول و تهیه گزارش‌های لازم برای ارایه به مراجع ذیربط .

- ایجاد ارتباط و هماهنگی با سازمان‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای مسؤول در امور حج و زیارت .

- برنامه‌ ریزی و اقدام در جهت ارتقای سطح مهارت، دانش و بصیرت دینی کارگزاران حج و زیارت به ویژه، مسؤولان کاروان‌ها و راهنمایان و نیز رسیدگی و نظارت بر امور مربوط به عملکرد آنان .

- بررسی، صدور و لغو مجوز فعالیت دفاتر خدمات زیارتی و کاروان‌های حج تمتع براساس دستورالعمل‌های مربوطه و برخورد قانونی با افراد حقیقی و حقوقی غیرمجاز که خارج از ضوابط سازمان حج و زیارت عمل می‌کنند .

- اهتمام برای حفظ عزت و منزلت و حقوق زایران ایرانی در خارج از کشور و اقدام لازم در مورد شکایات و اجرای مصوبات شورای عالی حج و زیارت و سایر مراجع قانونی .

- نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های زیارتی در کشورهای عربستان سعودی، عراق و سوریه .

- ایجاد ارتباط با مقامات ذیربط کشورهای عربستان سعودی، عراق و سوریه با همکاری و هماهنگی نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در کشورهای مذکور به منظور پیگیری مسایل و مشکلات حجاج و زایران ایرانی .

- سازماندهی امور مربوط به زایران ایرانی مقیم خارج از کشور و نظارت بر حسن اجرای آن

- برنامه‌ریزی برای گسترش و تنوع خدمات بیمه و بهداشت و درمان حجاج و زایران

- مطالعه و بررسی راه‌کارهای استفاده از منابع و امکانات بخش غیردولتی در زمینه‌های حج و زیارت

- انجام سایر وظایفی که به موجب قوانین و مقررات برعهده سازمان قرار گرفته و یا خواهد گرفت .

ارکان سازمان :

-  شورای عالی حج و زیارت

-  نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

-  رییس سازمان حج و زیارت

-  حسابرسان

 

ارتباط با ما :

آدرس : تهران، خیابان آزادی، نبش خیابان رودکی شمالی ، سازمان حج و زیارت

تلفن : 02164511

پست الکترونیکی : info@haj.ir